Ruošiam žmogų savarankiškam gyvenimui

2025 m. liepos 7-11 d. praskriejo vaikų vasaros stovykla „Judu ir jaučiu – save atrandu 2025“. Ruošiame žmogų savarankiškam ir laimingam /  nelaimingam  gyvenimui nuo pat gimimo. Gyvenimas nėra lengvas, kai viskas padėta ant lėkštutės, jis yra įvairus, kupinas iššūkių ir pačių netikėčiausių sunkumų, kuriuos žmogus geba įveikti arba ne. Jeigu nuo pat vaikystės padedame vaikui formuoti mąstymą, kuris orientuotas į savarankišką kilusių sunkumų sprendimą bendradarbiaujant su kitais, tai ir susidūrę su pačiais įvairiausiais egzaminų laikymo sunkumais vaikai juos priims kaip gyvenimo pamokas.

Ir nuo to jų, kaip žmogaus su unikaliomis savybėmis, savivertė nesumažės ar dar blogiau – jie ne rinksis pasitraukti iš gyvenimo, bet ieškos alternatyvų savo prasmingai veiklai realizuoti. Kai žmogus kuria naujus dalykus, visada susiduria su sunkumais, nes nežino, kaip tai padaryti gerai, tad visada daro klaidų. Palaikyti jauną žmogų, kai neišlaikytas egzaminas atrodo pasaulio pabaiga, yra labai svarbu.

Tai lemia jo ateitį ir likimą. Visuomenėje yra daug gražių pavyzdžių, kai suaugę žmonės palaiko, padeda, tiesia vieni kitiems pagalbos ranką. Klysta visi, visi išgyvena pačių įvairiausių netekčių, sunkumų. Stiprių asmenybių bruožas – padėti žmogui įveikti sunkumus, kai jis yra slegiančioje situacijoje. Vaikams reikalingi gerieji suaugusiųjų pavyzdžiai, kurie įkvėptų rasti drąsos veikti ir nepasiduoti blogoms emocijoms, neatsisakyti savo tikslų, nesustoti ir veikti prasmingai, kuriant visuomenės gerovę. Svarbu pasimokyti ir nekartoti savo klaidų.

Sunkumų visada bus – mažesnių ar didesnių. Šiais laikais vaikai dėl skirtingų priežasčių bijo suklysti, nori būti geriausi, pripažįsta tik vieną pažymį  – 10. Ir jeigu gauna 9 arba 8, laiko pasaulio pabaiga, nori teisingai išspręsti uždavinius iš pirmo karto, sėkmę ir laimėjimą patirti iš pirmo bandymo, nedėdami pastangų. Didžiausia problema, kad vaikai stokoja gyvenimiškų įgūdžių, kurie šiandien lieka nuošalyje, didžiausias dėmesys sutelktas į kitus dalykus.

Yra labai motyvuotų jaunuolių, kurie atkakliai siekia savo tikslų, bet aplinkybės taip lemia, kad gabus žmogus, kuris savo darbu siekia tikslo, gavęs aukštus įvertinimus lieka bendroje eilėje toli nuo tų, kuriems balai buvo padovanoti. Tai jam reikia išgyventi. Tai nėra pasaulio pabaiga, ties tuo gyvenimas nesustoja. Kaip stipriai tai paveikia jaunus žmonės ir kiek daug jiems reikia emocinės paramos tokiais momentas, kad jie nepasiduotų, bet ieškotų išeičių ir toliau siektų savo tikslų.

Labiausiai šioje situacijoje man skauda dėl to, kad gabus, motyvuotas ir atkaklus žmogus mano, kad yra nevykėlis, ir nustoja siekti savo svajonės, pasiduoda depresyviai nuotaikai ir praranda motyvaciją prasmingai ir tikslingai veikti. Džiaugiuosi, kad jaunuoliai ir jų tėvai randa drąsos kreiptis pagalbos, neužsidaro ir ieško savalaikių sprendimų įkvėpti jauną žmogų į visas susidariusiais situacijas žiūrėti kaip į gyvenimo pamokas, kad ir kaip būtų sunkus. Štai kur prasmingos edukacijos esmė – bet kurioje situacijoje esančiam žmogui padėti atsistoti ir ištiesti pagalbos ranką siekiant prasmingų ir visuomenės gerovę kuriančių tikslų. Vaikai tiesiog prašo suaugusiųjų pagalbos, tiesiog rėkte rėkia nesavu balsu arba atsiriboja tylos siena, elgesiu ar žvilgsniu parodo, kokią didelę įtampą patiria. Mokytis būti su savimi nereikia pramogų, ekskursijų, linksminimo, ką siūlo šiuolaikinė pramoginė kultūra, reikia emocijų valdymo įgūdžių, kuriuos žmogus ugdosi nuo pat gimimo. Šiose situacijose tėvų pozityvios tėvystės žinios, mokytojų sumanumas ir komunikacijos įgūdžiai padeda laiku pamatyti ir rasti tinkamą žodį, laiku jį pasakyti. Tai gali pakeisti jauno žmogaus likimą. Tas ryšys, kurį mes, tėvai, mokytojai, kuriame su vaikais, jiems yra pagrindas mokantis savarankiškai įveikti kilusius sunkumus.

Gyvenime jiems tai padės. Kaip po šios vaikų stovyklos pasakė viena mama: „Jau kelinti metai iš eilės mes čia atvažiuojame dėl to tinkamai pasakyto žodžio.“ AČIŪ jai už tai, nes šie žodžiai suteikė man stiprybės ir įkvėpimo toliau prasmingai veikti, kad ir kaip būtų sunku, nesustoti daryti to, kur matau prasmę ir jaučiu, kad kuriu pridėtinę vertę visuomenei.

Su meile Sigita

Kviečiame registruotis į sekančią mūsų stovyklą ,,Mąstau ir jaučiu – savimi tikiu 2025”, kuri vyks 2025 m. liepos 21-25 d. Daugiau informacijos rasite čia: https://www.ugdykim.lt/paslaugos/vasaros-stovykla-2025-02/