Pirmas kartas prie jūros

Jau kelinti metai iš eilės Palangos meras Šarūnas Vaitkus globoja gražią akciją, skirtą Lietuvos vaikams, šitaip prisidėdamas prie jų gerovės. Pirmą kartą teko garbė dalyvauti šioje akcijoje su VDC „DraugAUK“. VšĮ „Vaikų ugdymas“ dienos centrui „DraugAUK“ šiemet labai pasisekė, nes šio centro vaikai g alėjo pirmą kartą nuvykti prie jūros.

Registracijos belaukiant (Valiaus Jančiuko nuotr.).

Vaikų dienos centro „DraugAUK“ edukatorė Vilma Augustinė (Valiaus Jančiuko nuotr.).

Plungės miesto savivaldybė skyrė transportą ir pasirūpino, kad vaikai saugiai ir patogiai nuvyktų į šią gražią akciją, kuri turi gilią edukacinę prasmę. Šį renginį stebėjau kaip edukatorė, nes profesinė akis užkliūva už smulkmenų, kurios labai svarbios vaikų ugdymosi procese. Palangos kultūros ir jaunimo centro direktorė Vita Petrauskienė su komanda taip profesionaliai organizavo visą vaikų užimtumo veiklą ir taip skrupulingai ir iki smulkmenų viską apgalvojo, kad lydintiems asmenims liko tik būti kartu su vaikais, pažinti juos, užsiimti su jais ir padėti patirti kuo daugiau teigiamų emocijų. Ta dovana, kurią padovanojo Palangos miesto meras ir jo suburta komanda, tiek vaikams, tiek mums, edukatoriams, paliko neišdildomą įspūdį. Per tą laiką geriau pažinome vaikus, padėjome jiems pažinti save ir susidraugauti tarpusavyje.

Edukatorės Vilma Augustinė ir Sigita Burvytė (Valiaus Jančiuko nuotr.).

Plungės rajono atstovai (Valiaus Jančiuko nuotr.).

Tai vaikams davė labai daug naudos. Jie atsiskleidė, nebijojo būti savimi, įveikė jūros baimę – lindo į šaltą vandenį, baimę panerti, mokėsi plaukti, padėti vieni kitiems. Paprasto pokalbio su vaikais metu galėjome į jų lūpas įdėti žodžius, kurie padeda mandagiai paprašyti pagalbos, atsiprašyti, paklausti. Tai instrumentai, kurie padeda žmogui sugyventi su kitais.

Gera su draugais pasikalbėti (Valiaus Jančiuko nuotr.).

Pagrįstai sakau, kad akcija turi gilią prasmę, nes susirenka vaikai iš skirtingų šeimų, turintys labai skirtingas gyvenimo patirtis. Jiems skiriamas pats didžiausias dėmesys.

Renginio organizuotoriai iki smulkmenų buvo viskas apgalvoję, tad ši akcija pasižymėjo jautrumu kiekvienam vaikui ir siekiu suteikti kuo stipresnių teigiamų emocijų. Organizatoriams viskas pavyko puikiai, nes vaikai buvo labai patenkinti, pavargę ir laimingi. Visi išvažiavo su šypsena veide. Bet to nebūtų įvykę, jeigu tiek organizatoriai, tiek savanoriai, tiek vaikus lydintys asmenys nebūtų sugebėję sukurti tokios atmosferos, kurioje vaikai jaustų dėmes į, palaikymą, pastiprinimą ir padrąsinimą.

Gera su draugais medūzas tyrinėti (Valiaus Jančiuko nuotr.).

Lietuvoje vyksta gražūs dalykai skirti vaikų gerovei. Mes kaip valstybė pradedame kurti darnios partnerystės tinklus vaikų gerovei plėtoti. Jos Ekscelencija Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė palaikė šią prasmingą iniciatyvą, o Prezidentas Gitanas Nausėda tęsia šią gražią tradiciją. Jei šalies vadovai susitaria ir tęsia pradėtus prasmingus darbus skirtus vaikų gerovei, tai mums yra geras pavyzdys, kaip turime ne griauti, bet stiprinti ir kurti Lietuvos gerovę vaikams ir dėl vaikų. Gal šis pavyzdys padės ir ministerijoms tarpusavyje susitarti, kad ankstyvasis vaikų ugdymas ir pagalba šeimai yra prioritetinė rūpinimosi šalies gerove sritis. Ugdymo įstaigos ir nevyriausybinės organizacijos turėtų tarpusavyje susitarti ir nekonkuruoti, suremti pečius ir nuveikti didelius darbus, kad esama situacija iš esmės pasikeistų.

Prezidentas sveikina vaikus, pirmą kartą atvykusius prie jūros (Valiaus Jančiuko nuotr.).

Prezidento jautrumas ir parodytas dėmesys vaikams, skirtas laikas įtemptoje dienotvarkėje ir atvykimas į Palangą bei pirmosios ponios Dianos šiltas žodis vaikams, nuoširdi ir jautri padėka juos lydintiems asmenims patvirtina, kad pirmajai šalies porai rūpi vaikai ir jų gerovė.

Tas kartu praleistas laikas, kai gali kalbėtis su vaikais, kai nereikia niekur skubėti,  kai gali mėgautis akimirka čia ir dabar, įsigilinant į kiekvieno vaiko džiaugsmus ir rūpesčius, tiesiog pastovint šalia arba einant paduoti ranką. Tai yra tos smulkmenos, iš kurių susideda gyvenimas. Stebėjau, kaip didžiuodamasis vaikas eina šalia ir duoda ranką, o kai už kitos rankos paima edukatorius, jis dar labiau pasistiebia ir eina aukštai iškėlęs galvą. Kai pamačiau, koks laimingas jis eina šalia mūsų, supratau, kad tai jam suteikia saugumo bei pasitikėjimo savimi. Tokie paprasti dalykai,  kai kam jie yra neasiekiami. Jis buvo laimingas, ėjo tarp mūsų išdidžiai iškėlęs galvą. Koks svarbus vaikams yra tarpusavio ryšys, paprastas ir nuoširdus bendravimas.

Pakeliui prie jūros (Valiaus Jančiuko nuotr.).

Plungės vaikų dienos centro „DraugAUK“ vaikai nebūtų išvydę jūros, jeigu ne Plungės miesto mero Audriaus Klišonio ir Plungės švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo Gintauto Rimeikio pastangos pasirūpinti Plungės miestelėnų vaikais ir jų kelione prie jūros. Kai miesto savivaldos svarbiausi žmonės mato prasmę rūpintis savo miesto vaikų gerove, tai yra pavyzdys ir kitiems miestelėnams likti neabejingiems ne tik savo, bet ir kitiems vaikams. Kiekvienas iš mūsų, galvodamas apie vaikus, turime būti empatiškais šalia esantiems ir tai yra tie pavyzdžiai, kuriais mūsų vaikai vadovausis. Tai tokie elgesio modeliai, kurie padėtų sugyventi tarpusavyje, tausotų gamtos resursus ir padėtų kiekvienam pasitelkti savo vidinius resursus siekiant gyvenimo tikslų nežalojant ir nekenkiant kitiems.

Kaip smagu visiems drauge prie jūros (Valiaus Jančiuko nuotr.).

Ar visada sugebame būti tokie tėvai, ugdytojai, kurie teikia pagalbą vaikams? Vaikus lydintys asmenys turėtų padėti vaikams, ištiesti pagalbos ranką. Jie yra tie pavyzdžiai, į kuriuos norima lygiuotis. Kiek daug dar kiekvienas turime išmokti. Jei nušluojame šiukšles nuo savo kilimėlio ir paliekame jas gulėti šalia, nenorime išmesti jų į šiukšliadėžę, ar tai yra tinkamas pavyzdys vaikams? Kai manome, kad atvažiavome tam, jog mūsų vaikus kažkas linksmintų, bet nesistengiame patys padėti vaikams išmokti linksmintis čia ir darbar bei gaudyti akimirkas, kurios vyksta čia ir dabar, ar tai yra tinkamas jiems pavyzdys? Edukatorių asmenybės gali įkvėpti vaikus auginti savo sparnus arba visam gyvenimui užsiauginti kuprą ir pastūmėti pasirinkti tokį elgesio modelį, kuris sukels kasdienių gyvenimiškų problemų.

Edukatoriai – vaikų draugai (Valiaus Jančiuko nuotr.).

Didelė garbė būti vaikų lydinčiu asmeniu kartu su VDC „DraugAUK“ edukatore ir Plungės Senamiesčio mokyklos socialine pedagoge Vilma Augustine, kuri moka būti šalia vaikų, kai to jiems labiausiai reikia, ištiesti pagalbos ranką, kai labiausiai reikia, puikiai pasirūpina edukacine aplinka, kurioje vaikai gali ugdytis visapusiškomis asmenybėmis.

Atsisveikinimas su jūra (Valiaus Jančiuko nuotr.).

Labiausiai norisi pasidžiaugti mūsų vaikais ir padėkoti tėveliams, kad stengiasi dėl savo vaikų kaip kiekvienas gali geriausiai. Vaikai visos ypatingos dienos metu pirmą kartą lankantis prie jūros girdėjo mus, laikėsi taisyklių, saugojo save ir kitus, buvo dėmesingi vieni kitiems ir smalsūs naujoms patirtims. Buvo laiko pažinti tuos ypatingus vaikus. Daug su jais žaidėme, kalbėjomės, įveikėme jūros bangų ir šalčio baimę, mokėmės panerti po vandeniu. Gelbėtojų dėmesys ir paramedikų pamokos padėjo pasijusti saugiems, išmokti suteikti pirmąją pagalbą nelaimės atveju.

Dėkojame organizatoriams už išskirtinę galimybę vaikams pirmą kartą pamatyti jūrą ir puikiai iki smulkmenų organizuotas veiklas.

Pagarbiai –  vaikų dienos centro „DraugAUK“ bendruomenės vardu Sigita Burvytė